Sposób parzenia:
Herbatka:
1 łyżeczka na filiżankę| 95 st. C
optymalnie minimum 15min. pod przykryciem.
Przechowywać w suchym i ciemnym miejscu oraz szczelnie zamkniętym opakowaniu.
Nasze surowce zielarskie powstają wyłącznie z naturalnych składników, najwyższej jakości i nie zawierają sztucznych dodatków, konserwantów oraz barwników.
Doustnie jako środek przeciwzapalny przeciwskurczowy układu pokarmowego, ma też działanie uspokajające, przeciwalergiczne, bakteriobójcze. Przyspiesza gojenie się ran i stanu zapalnego żołądka i jelit, zwalcza bóle głowy i migreny. Rumianek zawiera dużą ilość olejków eterycznych, stąd jego intensywność zapachowa i smakowa. W kwiatach znajdują się również flawonoidy, spiroeter, fenolokwasy, fitosterole, poliacetyleny, garbniki katechinowe, gorycze, związki kumarynowe i śluzowe, cholina, witamina C oraz wiele soli mineralnych. Polecana dla Pań jako kosmetyk oczyszczający.
Do kąpieli:
Na jedną kąpiel w wannie przygotować 4 garście rumianku. Po jednej garści do mycia twarzy i płukania włosów, zaparzyć i pozostawić na moment do naciągnięcia.
Inhalacje:
Jedną czubatą łyżkę stołową rumianku zaparzyć w 1 L wody. Wdychać opary pod ręcznikiem.
Poduszka ziołowa:
Lniany woreczek napełnić suszonymi kwiatami rumianku, podgrzać na suchej patelni i przykładać na bolące miejsce.
Maść rumiankowa:
Potrzebujemy 250 g smalcu, który rozgrzewamy na patelni. Następnie należy dodać 4 garście świeżych kwiatów rumianku. Gdy się zapieni, całość wymieszać przykryć i odstawić na noc w chłodne miejsce. Kolejnego dnia lekko podgrzać i przecisnąć przez lnianą ścierkę. Maść równomiernie wymieszać i rozlać do czystych słoików szklanych lub z porcelany.
Posiadane uprawnienia wynikające z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2009 ( Dz. U. z 2009, Nr 21, poz.n8) w zakresie prawa do sprzedaży produktów leczniczych w placówkach obrotu pozaaptecznego.
Nasz kantor jest zielarnią Turowskiego Młyna, manufakturą młyńską gotową przygotować mieszanki ziół na Państwa życzenie.
Nawiązujemy do zwyczajów lokalnych związanych z tradycyjnym zbiorem ziół mazurskich. Okolica Browiny słynęła kiedyś z ziela „chućkogój” czyli z żywokostu lekarskiego zbieranego na skarpach doliny Marózki. Od czasów średniowiecza działał w okolicy Turowski Młyn, młyn wodny gdzie mielono różnego rodzaju nasiona i gdzie zawsze tętniło życie ludności mazurskiej z wieloma tajemnicami i sekretami. W wiosce znajdował się również sklep kolonialny gdzie można było nabyć owoce, przyprawy i zioła z dalekich zamorskich krain.
Browina to siedziba Krainy Pogody Ducha – inicjatywy lokalnej stworzonej dla przywracania tradycji życia gospodarczego i społecznego na wsi. Celem naszym jest Pogodę Ducha człowiekowi pomóc przywracać po przez lokalną wytwórczość produktów i usług. Odtwarzanie rekonstrukcji historycznych które animujemy, pokazuje jak Pogodę Ducha ratowano dawniej w czasie wielkich wydarzeń, wojen, bitew, życia codziennego.
Linia Herbat Pogodynka na dobre samopoczucie z własnej, naturalnej uprawy składa się z ziół występujących na terenie Mazur oraz upraw popularnych w różnych kulturach kolonialnych, a które mogą być uprawiane również na mazurskiej wsi. W sielskim krajobrazie Mazur ludzie od wieków radzili sobie z problemami i niedogodnościami w samopoczuciu. Zioła były zarówno zbierane z własnych pól jak i zakupywane w sklepach kolonialnych.
Zapraszamy wszystkich do poszukiwana odpowiednich ziół dla własnej pogody ducha oraz lepszego samopoczucia.
Torebki wykonane z papieru powlekane od środka folią. Najwyższej jakości opakowanie, które zachowuje charakter ziół. Zioła są w nim zawsze hermetycznie zamknięte, aby nie miały kontaktu z wilgocią, światłem i obcymi zapachami.
Aga
Kwiat Rumianku sprawdził się przy problemach z oczami do przemywania jak również jako herbatka do picia na wiele dolegliwości :) Złocisty kolor i cudowny aromat rumianku.