Za oknem wiosna, a to oznacza, że sezon kleszczy rozpoczął się w całej Europie. W czasie pandemii wszyscy jesteśmy spragnieni przyrody, lasów i pól ale pamiętajmy że tam również czai się inny wróg człowieka. Ci krwiopijcy czekają na swoje ofiary na trawie, dlatego należy zachować szczególną ostrożność, idąc do domku, w lesie lub na spacer po parku.

.

Ale jak chronić siebie i swoich bliskich przed tymi niebezpiecznymi nosicielami zapalenia mózgu i boreliozy?

Może warto zastosować jedną z testowanych przez lata metod ludowych? Każdy kraj ma swoje sposoby ale ciekawym jest fakt że wszystkie kultury Europy na pierwszym miejscu stawiają olejki eteryczne. Innym metodami np. w Rosji jest zadymianie odzieży, nacieranie ciała zapachem popiołu, tzw. mydło smołowe lub kładzenie ubrań na mrowisko i nasączanie w ten sposób ich tzw. kwasem mrówkowym.

Kleszcze nie lubią ostrych zapachów olejków eterycznych – w szczególności zapachów olejków cytrusowych i eukaliptusowych. Dlatego na ich bazie możemy przygotować skuteczne narzędzie, które ochroni nas przed tymi pasożytami. Rosjanie proponują by zrobić odstraszacz kleszczy biorąc 2 szklanki octu stołowego, szklankę wody i 10 kropli olejków eterycznych z eukaliptusa i cytrusów. Składniki należy wymieszać i przelać do butelki z rozpylaczem. Taki środek odstraszający kleszcze może poradzić sobie z ubraniami, plecakami i namiotami. Ponadto kleszcze boją się zapachów olejków eterycznych z rozmarynu, mięty pieprzowej, lawendy, cedru, goździków, pelargonii pachnącej, tymianku i bazylii.

  

Szczególne miejsce wśród ludów słowiańskich ma w zwalczaniu kleszczy również piołun. Na bazie piołunu możesz również przygotować naturalny spray. Jest to roślina o bardzo intensywnym zapachu. Aby to zrobić, 50 gramów świeżego piołunu mieli się (może być również suszony), następnie wlewa się 0,5 litra wody i doprowadza się do wrzenia. Ubrania są spryskiwane schłodzonym roztworem. Ponadto takie narzędzie jest bezpieczne dla zwierząt domowych, które mogą nawet polizać środek odstraszający a to jest ważna przyczyna rezygnacji z środków sztucznych zawierających chemię.

Przejdźmy do ogólnych zasad dotyczących odwiedzania lasów podczas aktywności kleszczowej. Idąc do lasu, preferuj wysokie buty i chowaj spodnie w skarpetkach. Ponadto odsłonięta skóra nie powinna pozostać na nadgarstkach lub szyi. Sprawdzaj siebie i swoich towarzyszy wędrówek tak często, jak to możliwe, ponieważ kleszcz nie od razu przyczepia się do skóry – może szukać odpowiedniego miejsca na ciele przez kilka godzin. Po powrocie do domu należy przeprowadzić szczególnie dokładną kontrolę. Jeśli jednak odnajdziesz kleszcza wbitego na skórze, możesz przykryć go z kroplą oleju i zmusić do wyjścia a także wyciągnąć nitką lub specjalnymi pincetami, które można kupić w każdej aptece. Jeśli nie masz pewności, czy prawidłowo usunąłeś kleszcza, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Kleszcz zwiększa swoją objętość po ukąszeniu nawet kilkunastokrotnie. Wbija w ciało swoje haczyki i wprowadza jad znieczulający. Jest bardzo trudno wyciągnąć kleszcza któremu udało się już wbić w ciało człowieka lub zwierzęcia. Niektórzy nigdy nie dostają kleszczy w prezencie na swojej skórze, podczas gdy inni uważają, że kleszcze je absolutnie kochają. Dlaczego tak się nie dzieje, tak naprawdę nie wiadomo, ale oto wskazówki, które chronią Ciebie i Twoich bliskich podawane przez szwedzką szkołę walki z kleszczami metodami naturalnymi. Szwedzi stosują następujące środki:

– czosnek (do użytku wewnętrznego) Antagonizuje ugryzienia kleszcza, komara i innych owadów. Nacieranie czosnkiem jest skuteczne, ponieważ kleszcze nie lubią zapachu czosnku. Świeży czosnek działa, ale wiele osób woli rozpuszczalne kapsułki lub tabletki czosnkowe, ponieważ są bezwonne – a nawet można je podawać psom w domu. (Należy jednak pamiętać, że należy zachować ostrożność przy podawaniu czosnku psom i kotom ze względu na jego ostrość).

– olejki eteryczne (zastosowanie zewnętrzne)

• cytrynowy, olejek eteryczny z cytryny wymieszaj z wodą i spryskaj się dla ochrony

• lawendowy, lawenda ma działanie bakteriobójcze, a zarówno kleszcze jak i komary nie lubią jej zapachu

• z drzewa herbacianego, zawiera ponad 100 różnych substancji aktywnych, które mają właściwości przeciwgrzybicze i likwidują bakterie wywołujące choroby bez negatywnego wpływu na ludzi lub środowisko

– witamina B (zastosowanie wewnętrzne i zewnętrzne), wiele osób uważa, że przyjmowanie kompleksowo witaminy B latem jest skutecznym sposobem na odstraszanie kleszczy. Następnie zwykle zaleca się rozpoczęcie jedzenia na kilka tygodni przed urlopem, aby uzyskać pełny efekt. Witamina B jest również zwykle zalecana jako alternatywny środek ochrony dla psów i jest również uważana za skuteczną w odstraszaniu komarów.

– olej rzepakowy Jeśli wychodzisz na trawę, nasmaruj nogi i stopy olejem rzepakowym. Zapobiega to przywieraniu kleszczy do ciała. Prosty, tani i nietoksyczny środek.

– rozmaryn Możesz uniknąć kleszczy u ludzi, psów i kotów, używając rozmarynu. Oto jak: najpierw zagotuj litr wody. Wyjmij z garnka i wlej do słoika z suszonymi ziołami lub kilkoma gałązkami świeżego rozmarynu i pozwól mieszaninie ostygnąć pod pokrywką. Wlać do butelki i dodać łyżkę białego octu winnego. Przechowuj mieszaninę w lodówce. Trwałość około dwóch tygodni. Spryskaj mieszaninę na skórę lub sierść zwierzęcia i wetrzyj, kiedy ty lub twoje zwierzę powinniście wyjść na zewnątrz. Spryskuj nogi wodą rozmarynową przed chodzeniem po polach z obecnością kleszczy (dotyczy również psa).

W Polsce uznaje się że najważniejszymi naszymi ziołowymi sojusznikami przeciwko kleszczom są też:

• suszona lawenda o kojącej woni (odstrasza również pchły i muszki, a także mole w szafach)

• szałwia – kleszcze nie lubią jej gorzkawego posmaku

• mięta pieprzowa – której świeży aromat zniechęca pasożyty

• rozmaryn – działając na człowieka relaksująco i poprawiając jego koncentracje, zgoła odmiennie wpływa na „roznosiciela” boreliozy

• tymianek – jego orzeźwiający zapach skutecznie odstrasza owady

• geranium (pelargonia) – kojarzone przez kleszcze z nieznośnym dla nich zapachem róż

• suszony eukaliptus – nas orzeźwia, natomiast kleszcze odstraszy

• melisa lekarska – jej zapach przypominający nieco cytrynę także okazuje się dobrym odstraszaczem.

Skutecznym odstraszaczem komarów i kleszczy okazuje się też – uwielbiana przez koty kocimiętka a także bazylia, olejek kamforowy, olejek cedrowy oraz co może wielu zaskoczy… piwo, zawierające sporo witaminy B. Tak więc może człowiek instynktownie sięga w otoczeniu lasów i łąk po piwo i przyprawia ostro czosnkiem grillowy posiłek, którego zjedzenie powoduje intensywne przesiąknięcie skóry człowieka. Tak więc pamiętajmy że wiele olejków eterycznych powinno nam towarzyszyć w spacerach, nie bójmy się czosnkowych dodatków i na piwo spójrzmy również z uśmiechem trochę inaczej. Na zdrowie!