Przetacznik [Veronica l.] to kilkanaście odmian roślin pospolitych, które spotkać można praktycznie wszędzie. W lasach, na leśnych polanach, łąkach, miedzach, przydomowych ogródkach, przy drogach. Przetacznik leśny, łąkowy i kłosowy to najbardziej znane i stosowane gatunki w medycynie ludowej, wszystkie mają podobne właściwości.

Ziele przetacznika zbiera się w czasie kwitnienia i suszy w przewiewnym zacienionym miejscu. Przetacznik to bylina występująca w Polsce pospolicie. Występuje na całym świecie i jest w naszym klimacie archeofitem czyli rośliną która została przywleczona do nas w dawnych epokach. Można spotkać przetacznika na polach, w lasach lub na wrzosowiskach. Kwitnie latem, od czerwca do sierpnia. Dla rolników jest on trudnym chwastem, dla zielarzy bardzo ciekawym surowcem leczniczym. Zioło zawiera kwasy organiczne, flawonoidy, garbniki oraz mannitol – środek moczopędny.

Jest rośliną wszechstronnie oczyszczającą. Nazwa przetacznik prawdopodobnie pochodzi od słów – przetaczać krew, oczyszczać. Mocno wspomaga w oczyszczaniu krew, wątrobę i płuca. Przetacznik charakteryzuje się działaniem moczopędnym, ułatwiającym trawienie, poprawiającym pracę żołądka oraz jelit. Ze względu na swoje delikatne działanie moczopędne i napotne, sprzyja oczyszczaniu organizmu ze szkodliwych efektów przemiany materii. Co najważniejsze, przetacznik oczyszcza również krew z cholesterolu. Przetacznik pomocny jest przy dolegliwościach takich jak niestrawności, wzdęcia i zaparcia, spowolniony metabolizm, podrażnienia błony śluzowej żołądka i jelit, wrzodach dwunastnicy i żołądka i innych. Pomaga również oczyszczać organizm ze szkodliwych toksyn. Wspomaga leczenie infekcji dróg oddechowych oraz układu moczowego.

Przetacznik jest polecany osobom pracującym umysłowo i mającym bardzo wyczerpujące zajęcie. Zioło jest znane ze swoich właściwości wspomagających pamięć, koncentrację oraz układ nerwowy. Może być także stosowany w stanach przemęczenia i bólach lub zawrotach głowy. Posiada także właściwości uspokajające i stymulujące pracę mózgu. Przetacznik świetnym ziołem na zaniki pamięci, działa korzystnie na umysł i procesy myślowe. Przyspiesza przemianę materii, ma działanie moczopędne i napotne. Usuwa toksyny przez skórę, dzięki czemu chroni miąższ wątroby. Ma potwierdzone działanie m.in przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwdrobnoustrojowe. Oprócz tego, że można przyjmować przetacznika doustnie, korzystne jest również robienie z niego okładów. Takie kompresy sprawdzą się przy chorobach skórnych i reumatycznych.

We współczesnym ziołolecznictwie ziele przetacznika stosowane jest jako:

 środek wykrztuśny przy kaszlu, chrypce,

 zaburzeniach trawienia, bólach brzucha,

 słabym przyswajaniu pokarmów,

 chorobie wrzodowej,

 hemoroidach,

 zewnętrznie odwary przy swędzących wysypkach, trudno gojących się ranach, upławach, świądzie

 do płukania jamy ustnej przy stanach zapalnych