Rumianek pospolity (łac. Matricaria chamomilla L.) to roślina lecznicza, której drobne, biało-żółte kwiaty zawierają substancje rzadko występujące w świecie roślin. Chodzi przede wszystkim o wyjątkowo dużą ilość (nawet do 1,5 proc.) olejku eterycznego bogatego w związki o specyficznych właściwościach leczniczych, m.in. działający przeciwalergicznie chamazulen, a także alfa-bisabolol i jego tlenki.
Łodyga rumianku jest wzniesiona 15-50 cm wysokości i rozgałęziona – na szczytach rozgałęzień tworzą się koszyczki kwiatowe o średnicy 1,5-2,5 cm ze stożkowatym, pustym w środku dnem kwiatowym. Kwiaty języczkowe (brzeżne) są białe, a kwiaty rurkowate (wewnętrzne) – żółte. Rumianek kwitnie od maja do września. Surowcem zielarskim są wysuszone koszyczki. Koszyczki kwiatowe suszy się w warunkach naturalnych, w zacienionym i przewiewnym miejscu. Temperatura suszenia nie powinna przekraczać 35 stopni Celsjusza. Kwiaty rumianku zawierają do 1,5 % olejku eterycznego (znajdują się w nim m.in. związki działające przeciwalergicznie). Ponadto surowiec jest bogaty we flawonoidy, kumaryny, cholinę, związki śluzowe, witaminę C i sole mineralne.

Rumianek pospolity ma właściwości:
– rozkurczające mięśnie gładkie,
– przeciwzapalne,
– przeciwbakteryjne i neutralizujące toksyny bakteryjne,
– przyspieszające gojenie się ran,
– dezodoryzujące,
– pobudzające przemianę materii w skórze
Zewnętrznie stosuje się rumianek przy:
– stanach zapalnych skóry i błon śluzowych,
– bakteryjnych schorzeniach skóry i jamy ustnej,
– ranach, poparzeniach, owrzodzeniach, alergiach skórnych,
– stanach zapalnych dróg oddechowych (w postaci inhalacji)
Przynosi ulgę przy:
– nadmiernej fermentacji i wzdęciach,
– kolce jelitowej,
– świetnie radzi sobie z bólami brzucha
Jej właściwości rozkurczające i jednocześnie antyseptyczne sprawiają, że jest również przydatna przy problemach z nerkami i pęcherzem moczowym.
Rumianek na żołądek
Dzięki aktywnym substancjom zawartym w rumianku, skutecznie radzi on sobie z różnymi dolegliwościami trawiennymi.
Spiroeter hamuje wydzielanie histaminy, serotoniny i bradykininy – substancji wywołujących stany zapalne. Flawonoidy i pochodne kumaryny wpływają rozkurczająco na mięśnie gładkie jelit i przewodów żółciowych. W rezultacie napar z rumianku działa przeciwzapalnie na błony śluzowe żołądka, poprawia przepływ żółci, korzystnie działa na przewód pokarmowy i wątrobę. Herbatka rumiankowa po sutym i tłustym posiłku ułatwi jego trawienie. Jest ona także zalecana jako środek pomocniczy w nadkwaśności żołądka i nadmiernym wydzielaniu soku żołądkowego, przynosi ulgę w chorobie wrzodowej.
Rumianek na włosy
Ekstrakt z rumianku jest składnikiem wielu kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów – ale tylko blond, ma bowiem silne właściwości rozjaśniające. Przywraca im naturalną jasną barwę, nadaje połysk i elastyczność, ułatwiając ich układanie. W przypadku włosów przetłuszczających się przeciwdziała pojawieniu się łupieżu. A ponadto dzięki zawartości licznych związków mineralnych zapobiega wypadaniu włosów, odżywiając ich cebulki.
Rumianek na rany
Olejek pozyskiwany z kwiatów rumianku ma nie tylko silne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, ale również pobudza przemianę materii w skórze i dzięki temu przyśpiesza gojenie się drobnych ran. Dlatego znajduje się on w wielu leczniczych kremach, maściach czy żelach, które działają antyseptycznie i jednocześnie ułatwiają zabliźnianie się zranień skóry.
Rumianek na uspokojenie
Rumianek ma właściwości rozluźniające, pomaga odprężyć się i uspokoić skołatane nerwy – to zasługa m.in. spiroeteru i związków kumaryny.
Rumianek na ból
Ponieważ zawarte w rumianku flawonoidy i związki kumaryny powodują obniżenie napięcia mięśni gładkich żołądka i jelit, herbatka rumiankowa jest bardzo skutecznym środkiem wiatropędnym.
Herbatka z rumianku
Łyżkę suszonych kwiatów rumianku zalej szklanką wrzątku i zostaw pod przykryciem na 10 minut, przecedź.