Morwa biała (łac. Morus alba) jest drzewem liściastym pochodzącym z obszarów Japonii, Chin, Tajlandii i Indii. Obecnie występuje również w Europie, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej. Morwa jest cenną rośliną, której właściwości doceniają naukowcy. Przeprowadzone badania ustaliły, że morwa biała zawiera substancje mające wpływ na obniżenie poziomu cukru we krwi oraz zmniejszające prawdopodobieństwo zachorowania na miażdżycę.
Surowiec stanowią liście, które są zbierane wiosną, a następnie suszone w zacienieniu, w lekkim przewiewie.
Morwa biała – właściwości
Morwa biała słynie ze swych dobroczynnych właściwości. Działanie lecznicze znali Chińczycy, którzy liście morwy białej stosowali m.in. do obniżania wysokiego ciśnienia, a także wysokich wskazań cholesterolu. Dzisiaj – jak potwierdzają badania naukowe – morwa biała wykazuje właściwości antyoksydacyjne, dzięki którym niweluje utlenianie lipoprotein z niską gęstością, a tym samym zapobiega wzrostom „niedobrego” cholesterolu we krwi. Przyczynia się zatem do redukcji uszkodzeń miażdżycowych. Dzisiaj wiadomo, że morwa biała zawiera składniki obniżające również poziom cukru we krwi. Jednym z nich jest związek DNJ, którego działanie polega m.in. na zmniejszaniu szybkości rozkładu skrobi, zawartej w pożywieniu, na cukry proste. To z kolei przyczynia się do zmniejszenia poposiłkowej hiperglikemii.
Morwa biała a dokładnie jej liście zawierają związki z grupy flawonoidów, które niwelują bakterie typu: gronkowiec złocisty, salmonella, Shigella dysenteriae. Oprócz tego wykazano, iż alkaloidy, zawarte w liściach i korze morwy, mogą działać antywirusowo (związki DNJ), a także mogą blokować odwrotną transkryptazę wirusa HIV (pochodne flawonoidów). Oprócz tych właściwości morwa biała jest sprzymierzeńcem osób zmagających się z nadmiernymi kilogramami. Naukowcy udowodnili, że wyciąg z morwy podawany przez okres 32 dni myszom cierpiącym na otyłość dietozależną, spowodował zmniejszenie ich masy ciała. Dlatego wzrasta zainteresowanie morwą białą jako środkiem na odchudzanie.
Biała odmiana morwy może być skuteczna w obniżaniu prawdopodobieństwa wystąpienia choroby Alzheimera. Ekstrakt z liści tej rośliny blokuje powstawanie białka b-amyloidu1-42 oraz osłabia jego neurotoksyczność. Jak wskazują liczni naukowcy to właśnie te białka są jedną z przyczyn choroby Alzheimera.
Podsumowując aktywność antyoksydacyjna składników zawartych w liściach morwy jest niezwykle ważna w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym, takim jak:
– cukrzyca,
– nadciśnienie tętnicze,
– inne choroby układu krążenia
Przetwory z liści, jak i owoców morwy białej :
– regulują poziom cukru we krwi,
– są bogatym źródłem mikro i makroelementów,
– zawierają szereg aminokwasów egzogennych (m. in.: metioninę, leucynę
i tryptofan),
– wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybicze,
-hamują utlenianie lipidów,
-mogą ograniczać problemy związane z otyłością u osób ze zwiększoną masa ciała.

Napar z liści morwy:
1 łyżeczkę liści morwy białej zalewamy 1 szklanką wrzącej wody i zaparzamy pod przykryciem przez 5 minut, następnie przecedzamy.

Przeciwwskazaniami do zastosowania preparatów zawierających wyciągi z morwy białej są uczulenie na składniki produktu, a także ciąża i okres karmienia piersią.