Krwawnik pospolity łac. Achillea millefolium zwany kaszką.
W Polsce krwawnik pospolity najczęściej występuje na łąkach, w lasach, miedzach i pastwiskach. Krwawnik pospolity charakteryzuje się ciemnozielonymi listkami i jasnymi, drobnymi kwiatami. Surowcem leczniczym jest ziele krwawnika pospolitego i wysuszone kwiatostany, które zbiera się w okresie kwitnienia, czyli od lipca do października.
Krwawnik pospolity w medycynie naturalnej stosowany był od wieków. Według mitologii, Achilles leczył krwawnikiem pospolitym rannych żołnierzy spod Troi.
Wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne czy przeciwkrwotoczne. Dlatego jest powszechnie stosowana w ziołolecznictwie.
Krwawnik wykazuje właściwości lecznicze ze względu na bogactwo składników mineralnych i witamin, jakie w sobie zawiera. Są to między innymi kamfora, cynoel, azuleny, garbniki, flawonoidy czy cholina. Można w krwawniku wyróżnić też witaminy A, C i K oraz sole mineralne i żywice. Krwawnik jest też źródłem kwasów: salicylowego, mrówkowego i octowego. Właściwości krwawnika:
– wspomaga trawienie,
– działa żółciopędnie,
– pobudza apetyt,
– oczyszcza organizm,
– przyspiesza gojenie się ran
Ze względu na działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, krwawnik znalazł zastosowanie w preparatach i kosmetykach do cery trądzikowej. Zwłaszcza sprawdza się w leczeniu trądziku bakteryjnego, nazywanego też młodzieńczym. Leczy stany zapalne i hamuje rozwój bakterii, przez co stany zapalne pojawiają się znacznie rzadziej, a skóra jest oczyszczona. Krwawnik sprawdzi się też w leczeniu trudno gojących się ran, ponieważ oczyści je i zapobiegnie zakażeniu.
Bardzo często jest też stosowany do picia w postaci wywaru, nalewek i wina na schorzenia takie jak: hemoroidy, nadciśnienie, zaburzenia krążenia krwi i żylaki, wrzody żołądka i zaburzenia miesiączkowania. Krwawnik ma też zastosowanie w leczeniu przeziębienia i grypy, gdyż skutecznie niweluje gorączkę, a nawet stany zapalne gardła i jamy ustnej.
Herbata z krwawnika pospolitego pomaga także wyleczyć dolegliwości spowodowane zaburzeniami krążenia (bóle głowy, zapalenia żylaków).

By przygotować wywar, należy jedną łyżkę suszonego ziela krwawnika pospolitego zalać szklanką gorącej wody i odstawić do przestygnięcia na 20 minut.
Przeciwwskazania
Nie zaleca się, aby krwawnik pospolity spożywały kobiety w ciąży i karmiące piersią. Ze względu na silne działanie preparatów z krwawnika pospolitego powinny unikać dzieci poniżej 12. roku życia.