Łopian większy (łac. Arctium lappa) nazywany bywa potocznie „dziadem” lub „rzepem”, gdyż łatwo przyczepia się do butów, ubrań lub sierści zwierząt. Łopian jest powszechnie znaną rośliną z grupy astrowatych, wyróżniającą się kulistymi, różowymi kwiatostanami z haczykowatymi łuskami. Wywodzi się z terenów Azji oraz Europy. Obecnie rośnie w różnych, umiarkowanych regionach na całym świecie – Europie, Chinach, Japonii, Ameryce Północnej i Południowej, na Syberii. W Polsce, gdzie łopian rośnie na nizinach, a także w niższych partiach górskich (Karpaty i Sudety) między innymi na przydrożach czy zaroślach, spotyka się głównie trzy gatunki tej rośliny: łopian większy, pajęczynowaty i mniejszy. Łopian od stuleci jest docenianą rośliną leczniczą, która może być wykorzystywana na szeroką skalę.

Korzeń łopianu zawiera najcenniejsze substancje, wykorzystywane w ziołolecznictwie, m.in. związki poliacetylenowe, olejek eteryczny, garbniki, kwas krzemowy, siarkę, fosfor, sole mineralne (potas, żelazo, wapń, magnez i cynk), witaminy (C i E oraz kwas foliowy), flawonoidy, białka oraz inulinę. Ten, zdawałoby się, niepozorny zestaw substancji jest bardzo pomocny w niektórych chorobach skórnych, jak trądzik, łuszczyca, łojotok. Ma też korzystne działanie na włosy – odnawia ich uszkodzoną strukturę, odżywia i wzmacnia cebulki włosowe, stymuluje porost, hamuje wypadanie. Zapobiega też nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów, koi swędzenie skóry głowy, likwiduje łupież. może być wykorzystywany przy usprawnianiu działania przewodu pokarmowego, nawilża i natłuszcza ściany żołądka. Ze względu na dużą ilość poliacetylenów, czyli związków o silnym działaniu antybiotycznym łopian może być podawany przy przeziębieniach i infekcjach. Roślinę tę zaleca się ponadto jako sposób na odtrucie organizmu po przyjmowaniu farmakologicznych antybiotyków.
W dzisiejszych czasach najczęściej stosowany jest w przypadku problemów z układem pokarmowym i moczowym. Korzeń łopianu świetnie sprawdza się bowiem przy leczeniu nieżytów przewodu pokarmowego, zaburzeniach wydzielania żółci oraz stanach zapalnych dróg moczowych. Dzięki wysokiej zawartości lignany posiada korzeń łopianu działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Oprócz tego wykazuje także właściwości antybakteryjne oraz grzybobójcze. Może być więc z powodzeniem stosowany na wszelkie problemy skórne, w tym trądzik, łupież oraz czyraki. W kosmetologii najczęściej wykorzystuje się wyciąg, sok oraz olej z korzenia łopianu. Korzeń łopianu dzięki wysokiej zawartości potasu świetnie wpływa na serce oraz wspomaga leczenie chorób stawów. Jego regularne spożywanie jest więc szczególnie zalecane osobom chorującym na reumatyzm i zapalenie stawów. Wykazuje także działanie moczopędne, przez co wspomaga detoksykację organizmu. Wysoka zawartość błonnika z kolei zapobiega zaparciom oraz przywraca regularność wypróżnień. Korzeń łopianu przynosi także ulgę w takich dolegliwościach, jak niestrawność, zgaga oraz wzdęcia. Po napar z korzenia łopianu warto sięgnąć także w sytuacji, kiedy cierpimy na nadciśnienie. Duża zawartość potasu w jego składzie rozszerza bowiem naczynia krwionośne oraz usprawnia przepływ krwi, co pozytywnie wpływa na ciśnienie oraz zapobiega wystąpieniu takich groźnych schorzeń, jak udar mózgu i zawał serca. Z jego prozdrowotnego działania będą także zadowolone osoby, które cierpią na cukrzycę. Korzeń łopianu pomaga ustabilizowaniu poziomu glukozy we krwi oraz wspomaga leczenie cukrzycy.
Pomocny będzie dla osób:
– cierpiących na nadmierne wypadanie włosów,
– zmagające się z łupieżem,
– przy cerze trądzikowej,
– chorujących na nadciśnienie i cukrzycę,
– cierpiących na reumatyzm i zapalenie stawów,
– borykających z problemami trawiennymi,
– chorych na kamicę nerkową i schorzenia układu moczowego

Łopian ma korzystny wpływ na włosy – odżywia je, odnawia uszkodzoną strukturę włosów oraz wzmacnia cebulki włosowe. Dodatkowo hamuje ich wypadanie oraz stymuluje porost. Łopian wykorzystywany jest w kosmetykach do włosów ponieważ posiada jeszcze właściwości, które zwalczają łupież i łojotok. Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Od wielu lat słynie ze swojego pozytywnego wpływu na włosy, cerę oraz układ moczowy i pokarmowy. Korzeń łopianu przyspiesza porost włosów, zmniejsza ich wypadanie, wspomaga leczenie trądziku oraz reguluje wydalanie moczu i trawienie.

Płukanka z łopianu:
Potrzeba-2 łyżki rozdrobnionego korzenia łopianu, ½ l. wody, 2 łyżki rozdrobnionego korzenia łopianu należy zalać ½ l. wody, Przykryć pokrywką i gotować jeszcze około 5 minut od zawrzenia. Następnie płukankę należy wystudzić i przecedzić. Uprzednio umyte włosy opłukać przygotowaną płukanką z łopianu i lekko wmasować w skórę głowy. Następnie owinąć głowę ręcznikiem i pozostawić na 5 – 10 minut. Po upływie tego czasu włosy należy rozczesać i zostawić do wyschnięcia.
Odwar do mycia z łopianu:
3 łyżki łopianu zalej 1/4 l wody i gotuj pod przykryciem przez 5 minut na wolnym ogniu Wystudź, przecedź odwar, dodaj do niego 2 łyżki szamponu dla niemowląt i umyj głowę.
Odżywka do włosów z łopianu:
Garść suszonego i rozdrobnionego korzenia łopianu zalej ½ szklanki oliwy i odstaw w ciemne miejsce na 3 tygodnie. Przecedź, przechowuj w naczyniu z ciemnego szkła. Aby zregenerować wysuszone i łamliwe włosy, raz w tygodniu nałóż na nie olej i równomiernie rozprowadź go grzebieniem. Osłoń włosy czepkiem i owiń ręcznikiem. Po 30 minutach umyj głowę delikatnym szamponem. Kruche, łamliwe paznokcie wymocz w ciepłym oleju przez 5-10 minut.

Do picia można stosować napar wykonany z 2 łyżek korzenia zalanych 2 szklankami wrzącej wody. Następnie napar należy odstawić na 20 minut i po tym czasie przecedzić. Wskazane jest, by pić kilka razy dziennie po 100–200 ml.