Dziewanna (Verbascum L.) to roślina z rodziny trędnikowatych, rosnąca głównie na terenach o klimacie umiarkowanym, w tym w Polsce. Wyróżnia się wiele odmian dziewanny. W Polsce rośnie dziko na łąkach, polach, nieużytkach.
Jako surowiec zielarski stosowana jest przede wszystkim dziewanna wielkokwiatowa i dziewanna drobnokwiatowa oraz dziewanna pospolita. Kwiaty dziewanny używa się jako surowiec leczniczy – są one bardzo delikatne, dlatego zbiera się je ręcznie. Suszy się je w temperaturze pokojowej w przewiewnym, zacienionym miejscu. Kwitnie od czerwca do września.

Substancje obecne w kwiatach dziewanny mają działanie wykrztuśne, osłonowe na błony śluzowe jamy ustnej i przewodu pokarmowego, a także przeciwwirusowe.
Flawonoidy zawarte w dziewannie mają też działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, garbniki działają bakteriobójczo, zaś saponiny mają właściwości moczopędne i przeciwzapalne. Substancje zawarte w dziewannie wspomagają też układ krążenia i pracę serca.
Dziewanna działa także regenerująco, kojąco i oczyszczająco. Wytrzymała i odporna na trudne warunki dziewanna łagodzi podrażnienia, wysypki, zaczerwienienia i inne reakcje alergiczne. Ekstrakt z dziewanny dodawany jest do kosmetyków przeznaczonych dla alergików. Sprawdza się w leczeniu trądziku, gdyż doskonale oczyszcza cerę, tonizuje ją i ogranicza stany zapalne o ropnym przebiegu.
Związki śluzowe rozrzedzają zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę i ułatwiają jej odkrztuszanie. Dziewanna jest bardzo pomocna przy suchym kaszlu, pomoże też osobom chorującym na astmę. Łagodzi chrypkę i ból gardła – nawilża śluzówkę i powleka ją śluzem, który ma działanie osłaniające.
Dziewannę wykorzystuje się nie tylko przy schorzeniach układu oddechowego, ale też dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Świetnie działa przy nieżytach żołądka, biegunce, kolce jelitowej.
Zewnętrznie, w postaci okładów można stosować dziewannę w przypadku stłuczeń, ran, oparzeń, odleżyn, czy odczynów alergicznych.

Dziewanna: przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do stosowania dziewanny jest uczulenie na składniki ziela, ale zdarza się to rzadko i objawia się najczęściej podrażnieniem skóry. Nie mogą jej stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, bo w tych przypadkach może ona wywołać niepożądane skutki. Podawanie dziewanny dzieciom poniżej 12 roku życia najlepiej skonsultować z lekarzem rodzinnym.

Napar z DZIEWANNY
Do przyrządzenia naparu wystarczy jedna stołowa łyżka kwiatów dziewanny, którą zalewa się pół litra wrzącej wody. Zaparza się ją pod przykryciem ok. 10 minut, następnie przecedza i studzi. Można pić łyżkę lub dwie cztery razy dziennie lub pół szklanki na raz np. z dodatkiem miodu.
Herbatka z dziewanny wypijana wieczorem pomaga się wyciszyć i zrelaksować, a także pomoże zasnąć.