Dżin to trunek znany od wieków na zachodzie Europy a który w naszej polskiej kulturze zielarskiej znany jest jako jałowcówka. Dżin w połączeniu z tonikiem stanowił w czasach kolonialnych napój zalecany do spożywania w walce z malarią. W naszym kraju i w całej Europie w okresie dżumy jałowcówka była jako jedyny alkohol dozwolona do picia w walce z tą chorobą. Czy słusznie?
Jałowiec to cudowne zioło, które było używane od wieków w Polsce, jest nadal używane z wieloma korzyściami dla naszego organizmu, a natura oferuje nam łatwość jego dostępu. Mydło jałowcowe jest faktycznie wytwarzane przy użyciu oleju ze smoły jałowcowej ekstrahowanego z drzewa jałowca. Olej jałowca otrzymuje się przez destylację z parą wodną jałowca i sproszkowanych owoców. Oprócz przyjemnego zapachu jałowiec, który jest szeroko rozpowszechniony w Europie, jest również preferowany ze względu na imponujące korzyści zdrowotne. Posocznica to zatrucie krwi, bakterie lub toksyna we krwi. Jałowiec jest dobrze znanym środkiem antyseptycznym, który był stosowany nawet w wojnach od przeszłości do teraźniejszości. Ranni ludzie byli leczeni jałowcem, działając nawet jako dobra ochrona, chroniąc obrażenia przed tężcem. Mydło z jałowca jest bardzo przydatne w łagodzeniu objawów łuszczycy i łagodzeniu skóry. Problem łupieżu we włosach można również kontrolować, wybierając mydło jałowca zamiast szamponów zawierających wiele substancji chemicznych. Osoby które mają problemy ze zmianami trądzikowymi, mogą uzyskać pozytywne wyniki w krótkim czasie bez potrzeby stosowania innych leków. Wypadanie włosów to ogromny problem, szczególnie dla mężczyzn. Chociaż nie ma jeszcze lekarstwa, regularne stosowanie mydła jałowca może spowolnić wypadanie włosów i zmniejszyć ich wypadanie.
W Polsce występują 2 gatunki: pospolity i sabiński. Jest to jedno z popularniejszych wiecznie zielonych krzewów/drzew iglastych na świecie. Może osiągać wymiary nawet do 40 m wysokości, w zależności od gatunku, a jego żywotność to nawet 100 lat. Jego nazwa wzięła się od słabych i jałowych gleb na których wyrasta. Jałowiec jest produktem wykorzystywanym w sztuce kulinarnej a dokładnie jego owoce. W dawnej medycynie ludowej jałowiec wykorzystywany był przede wszystkim jako środek ułatwiający trawienie ciężkostrawnych potraw. Ta tradycja została zachowana i do dnia dzisiejszego. Szyszkojagody wykorzystywane w lecznictwie oraz w sztuce kulinarnej zbiera się jesienią i wczesną zimą, kiedy osiągną pełną dojrzałość, następnie suszy się je w temp. do 35 stopni Celsjusza i stosuje w takiej formie, bądź na ich bazie wytwarza się olejek jałowcowy. Owoce tej rośliny cechują się bogactwem składników odżywczych. Wśród nich wyróżniamy m.in. olejek eteryczny, flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne, związki cukrowe, sole mineralne i wiele innych, wspomagających prawidłową pracę naszego organizmu. Owoce charakteryzuje silny, balsamiczny zapach oraz słodki smak, dlatego stanowią popularną przyprawę w sztuce kulinarnej, która oprócz walorów smakowych dostarcza również wartości odżywczych.
Jałowiec wykazuje wielokierunkowy wpływ na nasze zdrowie. Jedna z jego właściwości to regulowanie pracy układu moczowego. Owoce jałowca wykazują właściwości moczopędne i bakteriobójcze. Przyczyniają się do zwalczania stanu zapalnego pęcherza i dróg moczowych. Pomagają usuwać toksyny z organizmu wraz z moczem. Dbają o prawidłową pracę nerek. Jałowiec korzystnie wpływa na pracę układu trawiennego. Pomaga usprawniać przemianę materii, stymulować perystaltykę jelit, wzmagać procesy trawienne. Przyczynia się również do stymulowania wydzielania żółci oraz wspiera pracę wątroby i jej regenerację. Pomaga łagodzić dolegliwości żołądkowe takie jak niestrawności, wzdęcia, zaparcia. Przyczynia się do oczyszczania organizmu z toksyn, co ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Toksyny powodują powstawanie w naszym organizmie wolnych rodników, będących przyczyną wielu chorób, w tym także nowotworów, oraz przyspieszonego procesu starzenia się organizmu, dlatego należy zwalczać ich przyczyny. Jego spożywanie pomaga także odświeżać oddech. Napar z szyszkojagód wykazuje właściwości rozgrzewające, dlatego pomaga zwalczyć infekcje i przeziębienia oraz obniżać wysoką temperaturę. Dodatkowo cechuje się działaniem przeciwbólowym i jest pomocny przy łagodzeniu np. bólów mięśniowych, bólu głowy i innych. Przyczynia się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko złapania infekcji i grypy. Szczególnie warto zastosować kurację jałowcem w czasie jesienno-zimowym kiedy ryzyko znacznie wzrasta.
Olejek jałowcowy, bądź maść jałowcowa jest pomocna na bóle reumatyczne, pomaga rozgrzewać skórę i łagodzić stany zapalne stawów. Może być również pomocny przy cellulicie, rozstępach i chorobach skórnych takich jak trądzik. Jałowiec wykorzystywany jest także często przy innych dolegliwościach takich jak astma, gościec, zatwardzenie, łupież, afty, brodawki.
Kuracja jałowcem nie jest przeznaczona dla każdego. Osoby z ciężkimi chorobami nerek i wątroby oraz z silnymi stanami zapalnymi przewodu pokarmowego nie powinny jej stosować. Przeciwwskazania istnieją również wobec kobiet w ciąży. Kuracja w zbyt dużych ilościach może podrażnić nerki i żołądek, dlatego należy zachować umiar. Suszone owoce jałowca mogą być spożywane bezpośrednio, np. w celu odświeżenia oddechu. Wtedy maksymalna dawka to ok. 3-4 owoce na dzień. Olejek z jałowca przeznaczony jest tylko i wyłącznie do stosowania zewnętrznego.