Moringa olejodajna (Moringa oleifera), drzewo chrzanowe – gatunek drzewa tropikalnego z rodziny moringowatych, pochodzący z północno-zachodnich Indii i Pakistanu. Odporne na suszę. Udomowione także w innych krajach Azji, w Afryce i Ameryce Południowej.

Nazywana potocznie “drzewem chrzanowym”, ponieważ jej korzenie przypominają w smaku chrzan, “drzewem życia” lub ”cudownym drzewem’’. Do rodziny moringowatych należy 13 gatunków, jednak moringa olejodajna jest najbardziej rozpowszechniona ze względu na jej wartościowy skład i wszechstronne zastosowanie w lecznictwie, kosmetyce i jako środek spożywczy.

Wszystkie części drzewa można wykorzystywać na wiele sposobów.

Kwiaty, liście i kora dostarczają wartościowego surowca do leków, podobnie jak korzenie, które w smaku przypominają chrzan (stąd inna nazwa rośliny „drzewo chrzanowe”).

Z kolei z ziaren pozyskuje się olej moringa, który można wykorzystać w celach spożywczych i do pielęgnacji skóry. Ziarna – m.in. ze względu na właściwości antybakteryjne – znalazły zastosowanie także w oczyszczaniu wody.

Z kory natomiast można wytwarzać liny i papier. Cała roślina służy też jako biomasa do wytwarzania alternatywnej energii (np. biopaliwa), a jej „odpadki” są idealnym ekologicznym nawozem.

Moringa oleifera zawiera: witaminy A, B, C, D i E, wapń, potas, aminokwasy, alkaloidy, saponiny, garbniki, steroidy, kwasy fenolowe, glukozynolany, kwasy tłuszczowe omega -3, 6 i 9,  flawonoidy: rutynę, kwercetynę, ramnetynę, apigeninę i terpeny.

Moringa odznacza się także wysoką zawartością manganu, chromu i boru. Mangan jest ważny dla zdrowia kości i stawów, a chrom ma duże znaczenie w przemianie materii i przy obciążeniu stresem. Bor odgrywa dominującą rolę w gospodarce wapnia, magnezu i fosforu. Jest także mikroelementem ważnym dla pracy mózgu.

Moringa to skarbnica antyoksydantów – substancji, które chronią przez rozwojem nowotworów, chorób krążenia i opóźniających proces starzenia.

Zawiera:

  • dwa razy więcej białka niż soja
  • cztery razy więcej witaminy Eniż kiełki pszenicy
  • cztery razy więcej witaminy Aniż marchew
  • siedem razy więcej witaminy Cniż pomarańcze
  • 15 razy więcej potasu niż banany
  • 17 razy więcej białka niż mleko
  • 25 razy więcej żelaza niż szpinak

 

 

Nic dziwnego, że moringa jest nazywana „cudownym drzewem” lub „drzewem długiego życia” i należy do grupy super żywności, czyli najzdrowszej żywności na świecie.

Działanie:

Przeciwzapalne, immunomodulujące i przeciwdrobnoustrojowe

Moringa oleifera stymuluje odpowiedź immunologiczną, zarówno humoralną jak i komórkową. Korzenie, wyciąg z liści i kory moringi działają przeciwzapalnie i antybiotyczne.

Wpływ na choroby oczu

Liście i strąki moringi zawierają dużą ilość witaminy A, która jest niezbędna do prawidłowego widzenia i zapobiega tzw. “kurzej ślepocie”, czyli zaburzeniom widzenia w warunkach słabego i przyćmionego światła.

 

Działanie antyoksydacyjne

Antyoksydanty nazywane inaczej przeciwutleniaczami to związki, które usuwają z organizmu nadmiar wolnych rodników. Wolne rodniki uszkadzają błony komórkowe i DNA, co prowadzi do starzenia się organizmu i przyczynia się do rozwoju chorób. Moringa olejodajna wykazuje działanie antyoksydacyjne dzięki dużej zawartości fenoli i flawonoidów.

Działanie hipolipidemiczne i przeciwcukrzycowe

Liście Moringi olejodajnej, ze względu na zawartość fenoli i flawonoidów, wpływają na regulację lipidów. Obecny w liściach β-sitosterol obniża poziom cholesterolu, dzięki czemu zapobiega miażdżycy i chorobom układu sercowo-naczyniowego.  Moringa jest pomocna w leczeniu cukrzycy zarówno typu 1, jak i typu 2. Moringa odznacza się także wysoką zawartością aż 46 antyoksydantów (przeciwutleniaczy). Dzięki temu moringa jest jednym z produktów o największej pojemności antyoksydacyjnej (w skrócie ORAC – Oxygen Radical Absorbancji Capacity), czyli zdolności do wyłapywania i neutralizowania wolnych rodników, a co za tym idzie – zdolności chronienia komórek ciała przed stresem oksydacyjnym, który może doprowadzić do rozwoju wielu chorób, w tym nowotworów, schorzeń serca i układu naczyniowego czy cukrzycy.

Wykazano, że wskaźnik ORAC dla proszku z liści drzewa moringa wynosi 157 600 i jest wyższy niż dla jagód acai (102 700), zielonej herbaty (1 253), jagód (9 621), ciemnej czekolady (20 816), czosnku (5 708), jagód goji (3 290) i czerwonego wina (3 607)², a więc żywności uchodzącej za skarbnicę antyoksydantów. Większy wskaźnik ORAC mają tylko suszone goździki (314 446), suszony cynamon (267 536) i suszone oregano (200 129).

Moringa wykazuje prozdrowotne właściwości w odniesieniu do zdrowia układu nerwowego i poprawy pamięci, ponadto:

 

–    obniża ciśnienie krwi

–    wzmacnia układ odpornościowy oraz immunologiczny

–     niweluje stres oksydacyjny

–     jest źródłem białka

–     jest źródłem witamin i flawonoidów,

–     bogata w beta-karoten,

–    silny przeciwutleniacz,

–    stabilizuje poziom cukru we krwi,

–    odżywia mózg i ciało,

–     poprawia metabolizm i trawienie

 

 MORINGA – CUD NATURY

 

Sproszkowane liście moringi należy spożywać max. 3 x dziennie po 1 łyżeczce (1,5 g) z pokarmem lub w postaci herbaty czy koktajli. Jako dodatek do jogurtu, sałatek, muesli.

 

Przeciwwskazania:

Nie zaleca się używać korzeni, kory i kwiatów moringi w czasie ciąży. Substancje zawarte w tych częściach rośliny mogą spowodować skurcze macicy i poronienie. Poza tym nie ma wystarczającej ilości informacji na temat bezpieczeństwa korzystania z innych części moringi w czasie ciąży. W związku z tym kobiety spodziewające się dziecka nie powinny sięgać po tę roślinę.