Ostropest plamisty łac. Silybum marianum, nazywany „święty oset”, „oset św. Marii” lub „mleczny oset”. To uprawna i dziko rosnąca roślina, należąca do rodziny astrowatych. Można ją pomylić z popularnym ostem. Ma ostro zakończone, kłujące liście i fioletowe kwiaty. Odróżnia się od ostu wysokością, bo może sięgać ok. 2 metrów. Do celów leczniczych wykorzystywane są nasiona (ziarna) rośliny.
Substancją leczniczą znajdującą się w ziarnach ostropestu jest przede wszystkim sylimaryna. Jest to związek, który wykazuje właściwości:
– przeciwzapalne,
– przeciwutleniające,
– żółciopędne,
– spazmolityczne,
– odtruwające
Ostropest jest zalecany w leczeniu następujących chorób:
– wirusowe zapalenie wątroby,
– stłuszczenie wątroby,
– uszkodzenia wątroby wywołane alkoholem, toksycznymi substancjami i lekami,
– kamica żółciowa,
– nieżyt dróg żółciowych,
– wysoki poziom cholesterolu,
– stany zapalne skóry,
– hamuje wytrącanie się blaszek miażdżycowych.
– normalizuje parametry AST, ALT i GGT (parametry biochemiczne krwi pozwalające na ocenę kondycji wątroby, serca czy mięśni).
Oprócz samej ochrony wątroby przed toksynami, chroni też przed nimi miąższ nerek i przyspiesza usuwanie szkodliwych substancji z ciała.
Ostropest plamisty jest stosowany po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych licznymi czynnikami toksycznymi. Chroni miąższ wątroby i nerek przed szkodliwym działaniem trucizn, takich jak mykotoksyna muchomora sromotnikowego, dwusiarczek węgla, pestycydy, alkohol (z tego względu jest stosowany w terapii chorób wątroby wywołanych alkoholizmem) i przyśpiesza ich usuwanie z organizmu.
Może uchronić przed rakiem
Ostropest zmniejsza ryzyko pojawienia się raka wątroby, ponieważ hamuje podziały komórek nowotworowych. Ponadto zmniejsza uszkodzenia wątroby, przyśpieszając usuwanie substancji toksycznych pochodzących z leków stosowanych w chemioterapii.
Jest stosowany również w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu A, WZW B i WZW C.
Ostropest można stosować w celu złagodzenia bólów głowy typu migrenowego oraz objawów choroby lokomocyjnej i morskiej.
Mogą po niego sięgnąć także kobiety cierpiące na endometriozę, ponieważ pomaga wyregulować czas krwawienia menstruacyjnego.
Ponadto ostropest można stosować w celu powstrzymania krwawień z nosa, jelita grubego, żylaków odbytu i niektórych krwawień macicznych.
Przeciwwskazania
Przede wszystkim nie można go stosować w bardzo ostrych zatruciach. Nie powinny go przyjmować dzieci poniżej 12. roku życia. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią również nie powinny przyjmować ostropestu plamistego w żadnej postaci.
Ostropest plamisty mielony jest używany do robienia naparu i herbaty. Wystarczy dwie łyżeczki proszku zalać gorącą wodą i pić 2-3 razy dziennie. Mielone ziarna dosyć szybko wietrzeją, dlatego korzystniejsze jest kupowanie całych ziaren i mielenie ich bezpośrednio przed użyciem.