Podagrycznik pospolity (Aegopodnium podagraria) to roślina bardzo żywotna i szybko rozprzestrzeniająca się za pomocą kłączy. Spotkamy ją niemal wszędzie – na terenach zacienionych i wilgotnych, w lasach, zaroślach, przy drogach. W ogrodach zaś podagrycznik najczęściej rośnie w pobliżu ogrodzeń, pojawia się także w uprawach rolniczych. Podagrycznik odrasta nawet z niewielkiej części kłącza, dlatego bardzo szybko się rozprzestrzenia tworząc zwarte połacie.
Roślina dla wielu uważana za chwast trudny do wyplenienia jednak może ona pomóc na wiele codziennych dolegliwości.
Podagrycznik zawiera witaminę C, prowitaminę A, minerały (potas, magnez, cynk, miedź, mangan), poliacetyleny, polifenole, olejki eteryczne. Dotychczas dowiedziono badaniami właściwości silnie przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe (zwalczają bakterie, m.in. Escherichia coli czy gronkowca) oraz potencjalne właściwości przeciwnowotworowe ((badania nad tą właściwością podagrycznika ciągle trwają), działając cytotoksycznie wobec wielu nowotworów).
Ziele podagrycznika stosowane w postaci wyciągów wodnych (naparu) działa silnie przeciwzapalnie i przeciwreumatyczne. W większości przyczyną podagry (dny moczanowej) i chorób reumatycznych jest odkładanie się w stawach kryształków soli kwasu moczowego. Regularnie stosowany napar z podagrycznika zwiększa usuwanie tych soli z organizmu. Dzięki takiemu działaniu nie tylko łagodzi objawy – ból stawów i ich sztywność, ale także zwalcza przyczynę choroby. Podagrycznik działając przeciwzapalnie, zmniejsza stany zapalne pojawiające się w obrębie stawów również łagodząc objawy, ponadto wpływa regulująco na procesy przemiany materii, będące przyczyną choroby, może więc być również stosowany w celu zmniejszenia ryzyka nawrotu objawów. Korzystnie wpływa również na wątrobę – z powodu tych właściwości picie naparu z podagrycznika polecane jest w trakcie kuracji odtruwających organizm.
Naturalny sposób na oczyszczanie organizmu
Podagrycznik ma silne właściwości oczyszczające, usuwa z organizmu zbędne produkty przemiany materii, działa odtruwająco. Wpływa również oczyszczająco na wątrobę, dlatego jest polecany do stosowania w czasie terapii oczyszczających, dla osób odchudzających się oraz osób, które stale przyjmują leki syntetyczne, jako środek wspomagający i odtruwający. W terapiach oczyszczających można stosować napar z podagrycznika, bardzo skuteczny będzie także sok ze świeżych liści podagrycznika. Od kilu lat bardzo popularne także stało się używanie świeżych, młodych liści podagrycznika, które zrywa się wiosną -w maju. jako dodatek do sałatek warzywnych.
Liście i ziele podagrycznika stosowane w postaci herbaty wpływają również korzystnie na pracę przewodu pokarmowego – poprawiają trawienie, polecane są w zaburzeniach funkcjonowania jelit, biegunkach, zaparciach jako środek regulujący. Zarówno świeże, jak i suszone ziele podagrycznika w postaci naparu lub soku polecane jest również na problemy skórne – trudno gojące się rany, owrzodzenia, oparzenia, a także na użądlenia i ukąszenia owadów. Jako roślina o właściwościach moczopędnych i oczyszczających będzie także łagodziła trądzik o oraz zmniejszała obrzęki.