Wysoki poziom cholesterolu we krwi spowodowany jest zwykle niewłaściwym sposobem odżywiania: niezdrową dietą pełną niekorzystnych dla organizmu składników. Utrzymujący się przez dłuższy czas podwyższony poziom cholesterolu we krwi może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie organizmu. Na obniżenie cholesterolu ma wpływ przede wszystkim odpowiednia dieta. Warto także zapoznać się z metodami naturalnymi, takimi jak zioła na obniżenie cholesterolu.
Cholesterol to związek z grupy steroli – lipidów, czyli tłuszczy. Cholesterol jest w organizmie składnikiem niezbędnym do syntezy witaminy D3, kwasów żółciowych. Cholesterol bierze udział także w procesie wytwarzania hormonów płciowych. Cholesterol sam w sobie nie jest zły – związek ten jest także elementem błon komórkowych we wszystkich komórkach organizmu. Nadmiar cholesterolu w organizmie jest jednak bardzo niebezpieczny, a jego konsekwencją może być zwiększenie ryzyka chorób serca i chorób układu krążenia. Podwyższony poziom cholesterolu we krwi może skutkować nawet tak poważnymi problemami ze zdrowiem, jak miażdżyca oraz wystąpienie zawału serca lub udaru niedokrwiennego mózgu.
Naturalne sposoby na obniżenie cholesterolu
Obniżenie cholesterolu we krwi gwarantuje odpowiednia, zdrowa dieta oraz ruch fizyczny. Istnieją również zioła, które w naturalny sposób wspomagają obniżenie poziomu cholesterolu i poprawę samopoczucia.
Dieta wspomagająca obniżenie poziomu cholesterolu we krwi powinna polegać przede wszystkim na eliminacji z jadłospisu takich produktów jak tłuste mięso, mięso czerwone i tłuste przetwory mięsne i mleczne – smalec, masło, tłuste sery, śmietana. Przy wysokim cholesterolu nie są wskazane również jajka oraz białe pieczywo, a także inne produkty zawierające węglowodany proste: ciastka, fast-foody, chipsy i tym podobne. Na obniżenie poziomu cholesterolu świetnie działają również znane i stosowane od wieków zioła i rośliny, takie jak ziele karczocha zwyczajnego, kozieradka pospolita, ostropest plamisty oraz lucerna siewna, a także dobrze znany imbir lekarski i czosnek pospolity. Te niepozorne rośliny skrywają ogromną moc, skuteczną w walce ze „złym” cholesterolem LDL i wieloma schorzeniami. Zioła na obniżenie cholesterolu przyjmować można w formie ziołowych herbatek dostępnych w sklepach ze zdrową żywnością, a także w postaci gotowych preparatów w kapsułkach.
Lucerna, przyjmowana w postaci proszku z nasion tej rośliny, usuwa cząsteczki cholesterolu z organizmu, uniemożliwiając wchłanianie się ich w jelitach.
Imbir lekarski wpływa pozytywnie na przyspieszenie krążenia krwi i obniżenie poziomu cholesterolu w organizmie. Korzeń imbiru stosować można jako składnik potraw lub w formie nalewki.
Czosnek pospolity znany jest z właściwości antybakteryjnych i leczniczych. Czosnek obniża ciśnienie krwi i reguluje poziom cholesterolu. Czosnek jest smaczny i zdrowy, jednak częste jedzenie go może wywołać problemy z nieprzyjemnym zapachem oddechu i skóry – zamiast jedzenia świeżego czosnku można jednak przyjmować specjalne, bezzapachowe preparaty z ekstraktem z tej cennej rośliny.
Obniżanie poziomu cholesterolu wspomagać mogą naturalne napary z ziół, na przykład herbatka z suszonego kwiatu lipy, głogu, serdecznika pospolitego oraz pokrzywy, lub napar z karczocha i liściu łopianu większego. Wszystkie te składniki kupić można w sklepach zielarskich oraz ze zdrową żywnością. Napar z pokrzywy dodatkowo działa wspomagająco na kondycję włosów i skóry, więc poza utrzymaniem odpowiedniego poziomu cholesterolu możemy zadbać również o urodę. Dla widocznych efektów zaleca się picie około 600 mililitrów przygotowanego naparu dziennie.
Zioła obniżające cholesterol:
- Karczoch zwyczajny– ziele zawiera przede wszystkim pochodne kwasu dwukawowochinowego, które oddziałują na wysoki cholesterol. Zaleca się głównie zażywanie ekstraktu suchego, który zawiera określoną ilość biologicznych ciał czynnych.
Aby zwiększyć skuteczność ziela karczocha zwyczajnego, warto włączyć także inne zioła na obniżenie cholesterolu, np. ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego. - Ostropest plamisty jest to roślina, która odtruwa i oczyszcza wątrobę. Ponadto wpływa na zły cholesterol LDL, przyczyniając się do jego obniżenia.
Chcąc zwiększyć skuteczność terapii, warto przyjmować także inne zioła na cholesterol. Ostropest plamisty dobrze jest zażywać w towarzystwie ziela karczocha zwyczajnego czy ekstraktu z liści miłorzębu japońskiego. - Wierzba biała– wora i gałązki wierzby białej to kolejny sposób na zły cholesterol. Ponadto przyczyniają się do uszczelnienia naczyń włosowatych i zapobiegają nadmiernej krzepliwości krwi. Dlatego wierzba biała bywa wsparciem przy leczeniu miażdżycy.
- Mniszek lekarski– chociaż mniszek lekarski kojarzony jest z rośliną obniżającą ciśnienie krwi, zmniejsza także poziom cholesterolu. Ponadto wykazuje działanie oczyszczające, pomagając uporać się z nadmiarem toksyn zgromadzonych w organizmie.
Napary i soki obniżające cholesterol przyrządza się z liści, kwiatów oraz korzeni. - Miłorząb japoński– to roślina, która wykorzystywana jest w medycynie ludowej od tysięcy lat. Słynie ze swoich właściwości prozdrowotnych, wśród których wymienić można działanie obniżające poziom cholesterolu oraz wyrównujące ciśnienie krwi. Dzięki temu profilaktyczne przyjmowanie go w formie preparatów zmniejsza ryzyko udaru mózgu.
Miłorząb japoński doskonale uzupełnia inne zioła na cholesterol, np. ziele karczocha zwyczajnego czy ostropest plamisty. - Lucerna siewna– roślina stanowi źródło saponin, które wykazują zdolność łączenia się z cząsteczkami cholesterolu. Przekłada się to na zmniejszone wchłanianie frakcji LDL w jelitach, dzięki czemu zostaje ona usunięta z organizmu.
Właściwości obniżające cholesterol wykazuje proszek z nasion lucerny. - Kozieradka pospolita to roślina, której działanie prozdrowotne znane jest od wieków. Chociaż kojarzona jest przede wszystkim z leczeniem stanów zapalnych i obniżaniem poziomu cukru, wpływa na gospodarkę lipidową.
Zmiażdżone nasiona kozieradki działają na wysoki cholesterol – skutecznie obniżają poziom frakcji LDL.
Zanim jednak zdecydujesz się na któreś z preparatów ziołowych wskazana jest konsultacja z lekarzem w celu wykluczenia przeciwwskazań.