Zioła dawniej..
Dawniej człowiek wyszczególnił grupę roślin o wyjątkowych właściwościach i zastosowaniach, określaną mianem ziół. Jest wśród nich szczególna grupa roślin aromatycznych. Swój niezwykły zapach zawdzięczają przede wszystkim olejkowi eterycznemu zawartemu w różnych częściach roślin. W powszechnym użyciu od wieków były użyciu rozmaite roślinne wonności oraz pachnidła, a niektóre ceniono nawet na równi z kamieniami szlachetnymi i drogimi tkaninami. Pachnidła stosowano często w postaci kadzideł, czyli wonnego dymu, a trzeba wiedzieć, że od łacińskiego „per fumum”, co oznacza „przez dym” pochodzi współczesna nazwa perfumy.
Olejki eteryczne..
Olejki eteryczne to pachnące, oleiste produkty roślinne. Zdolność do ich syntezy ma około 2000 gatunków roślin reprezentujących 295 rodzin botanicznych. Warto sobie uświadomić, że ich ilość emitowana do atmosfery przez florę lądową w ciągu roku jest ogromna bo szacowana na 360 mln ton. Zbiorniki są umiejscowione w różnych częściach rośliny: zielu, liściach, pąkach, kwiatach i kwiatostanach, płatkach, korzeniach i kłączach, korze, owocach, nasionach.
Do celów terapeutycznych stosuje się wyłącznie naturalne olejki uzyskane przez wyciskanie olejku z surowca i destylację z parą wodną. Pierwsza metoda polega na ręcznym lub mechanicznym wydobyciu olejku ze skórki owoców czyli tzw. tłoczeniu na zimno, w temperaturze otoczenia. Drugi sposób to destylacja z parą wodną, jest najbardziej rozpowszechnioną metodą otrzymywania olejków eterycznych. W przypadku surowców, które zawierają bardzo małe ilości olejku stosuje się ekstrakcję lotnymi lub nielotnymi rozpuszczalnikami oraz nawanianie (aromatyzowanie) polegające na pochłanianiu oparów olejku przez wybrane tłuszcze roślinne lub zwierzęce. Uzyskane w ten sposób olejki odznaczają się niezwykle subtelnym zapachem i są bardzo drogie, dlatego nie stosuje się ich powszechnie w aromaterapii.
Olejki eteryczne mają najczęściej w temperaturze pokojowej konsystencję płynną, rzadziej mazistą, wyjątkowo zestalającą się, jak olejek anyżowy. Zwykle są bezbarwne, lecz zdarzają się żółtawe, czasem brunatne, błękitne lub zielone. Wszystkie olejki eteryczne są aktywne biologicznie i silnie oddziałują na organizm ludzki zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Aromaterapia jest gałęzią medycyny naturalnej wykorzystującą moc naturalnych do wielu dolegliwości fizycznych i psychicznych. Polega na stosowaniu naturalnych olejków eterycznych do inhalacji, masażu, kąpieli, kompresów. Składniki olejku eterycznego przenikają przez drogi oddechowe oraz skórę i wdychane dostają się do układu krwionośnego a przenikające przez pory skóry docierają również do zakończeń nerwowych.
Trzeba pamiętać że wysoką jakość mają jedynie olejki naturalne, nierozcieńczone, bez rozpuszczalników, niefałszowane innymi tańszymi olejkami lub substancjami syntetycznymi.