Piołun (łac. Artemisia absinthium) to znane gorzkie ziele, nazywane panieńskim, stosowane było od stuleci w medycynie ludowej. Jest to pospolita bylina, którą można spotkać w różnych stronach świata. W Polsce okres jej kwitnienia przypada w drugiej połowie kwietnia. To niepozornie wyglądające ziele o prozdrowotnych właściwościach. Stosowana od wieków w medycynie ludowej, znów powraca do łask. Naturalny specyfik Stosowany był między innymi na dolegliwości pokarmowe czy przypadłości typowo kobiece. Inne nazwy: wermut, panieńskie ziele, psia ruta czy absynt.
Związki chemiczne zawarte w piołunie wspomagają wątrobę przez jej oczyszczanie i woreczek żółciowy przez odprowadzanie żółci do dwunastnicy. Mogą też pobudzać apetyt i wspomagać przemianę materii. Działa rozkurczowo, bakteriobójczo, przeciwzapalnie i pobudza wydzielanie żółci. Wspomaga też walkę z pasożytami w ciele człowieka takich jak owsiki, nicienie czy glisty ludzkie. Olejek z piołunu można stosować zewnętrznie do walki z wszawicą czy świerzbem, a także posmarować nim klatkę piersiową, aby ułatwić oddychanie i leczenie kaszlu. Może pomóc w uregulowaniu cykli miesiączkowych. Najbardziej jednak jest znany z korzystnego wpływu na układ pokarmowy. Napar lub nalewka z piołunu polecane są przy niestrawności, wzdęciach czy problemach z wątrobą. Można też je pić, aby szybko zlikwidować zgagę. To niezwykłe ziele przyspiesza także przemianę materii, a jego goryczkowy smak pobudza apetyt.
Piołun ma wiele zalet i dobrych opinii, zwłaszcza w postaci absyntu, czyli wysokoprocentowego alkoholu produkowanego na bazie wyciągu z piołunu.
Absynt to ulubiony napój alkoholowy znanych artystów, takich jak Ernest Hemingway czy Vincent van Gogh. Cieszy się też popularnością wśród smakoszy trunków. Jednak piołun ma też opinie niebezpiecznego zioła, ponieważ przedawkowanie go prowadzi do halucynacji, biegunki czy wymiotów. Dlatego trzeba stosować go z umiarem i przez krótki czas.
W celach zdrowotnych można sporządzić napar z piołunu. Wystarczy jedna łyżeczka suszonego ziela zalana jedną szklanką wrzątku. Po parzeniu go przez 20 minut wystarczy przecedzić napar. Taki napar pije się w dawce pół łyżeczki, maksymalnie 3 razy dziennie.

Przeciwwskazaniem so stosowania bylicy piołun jest uczulenie na ziele. Niepożądane skutki piołun może wywołać też u małych dzieci oraz kobiet w ciąży, dlatego i ta grupa musi zrezygnować z ziołowej kuracji wewnętrznej. Podobnie zresztą jak osoby, które leczą wrzody żołądka, dwunastnicy czy hemoroidy. Przeciwwskazaniem jest też skłonność do krwawień.
Ważne jest, aby nie stosować naparu z piołunu powyżej 10 dni, ponieważ mogą wtedy wystąpić skutki uboczne. Przy stosowaniu piołunu należy zachować umiar i nie stosować go w dawkach większych niż zalecane.

Skutkami ubocznymi mogą być: biegunka, nudności, wymioty, bezsenność, a nawet napady niepokoju, koszmary senne i zawroty głowy.